Вайда, Сенцов і музика свободи: польська програма на кінофестивалі «Молодість»


польська програма на кінофестивалі «Молодість»


21-22 жовтня у рамках спеціальної дводенної події-тизера 47-го КМКФ «Молодість» відбудеться показ польської програми «Свобода. Кіно соціальних змін».

Протягом двох днів мешканці та гості української столиці зможуть побачити шість фільмів, присвячених темі Свободи. Програму, ініційовану Інститутом Адама Міцкевича, відкриють показом культового фільму класика польського кінематографу Анджея ВАЙДИ «Людина з заліза». Ця картина показує комуністичну Польщу 80-х років, охоплену страйками, і розповідає історію лідера страйкового комітету Мацєя Томчика. У 70-х, під час протестів, вбили його батька. Сьогодні підконтрольні владі журналісти збираються зробити про Мацєя репортаж задля компрометації. У 1981 р. «Людина з заліза» стала першою польською картиною, яка отримала Золоту Пальмову Гілку Каннського Кінофестивалю. Після смерті Анджея Вайди фільм відреставрували для спеціального показу у Каннах. Київський глядач зможе побачити саме цю, відновлену версію легендарної картини.

Зустріч з легендою

Майже всі, хто бачив «Людину з заліза», не можуть зрозуміти, як Вайді вдалося зняти у комуністичній Польщі картину, яка компрометує владу. Це та інші питання учасники перегляду зможуть поставити одному з ідеологів легендарної профспілки «Солідарність» Збіґнєву Буяку. Дискусія «Дорогами свободи» відбудеться відразу після показу картини. Збіґнєв БУЯК був лідером підпільних структур «Солідарності», сидів за свої переконання за ґратами. Він і сьогодні бере активну участь у громадському житті. Наприклад, у 2014 році, після анексії Криму і початку війни на Донбасі, Буяк став одним із засновників польського «Комітету солідарності з Україною».

Документальні фільми

Гості програми «Свобода. Кіно соціальних змін» зможуть побачити не лише польські картини. У програмі — литовський фільм «В очікуванні вторгнення» та американський «Чотири сезони революції». Остання стрічка розповідає історію двох жінок з різними політичними поглядами, які борються за своє бачення демократичного майбутнього Тунісу — країни, у якій почалася Арабська весна. Інші документальні фільми, які можна буде побачити у кінотеатрі «Київ» 22 жовтня — це «Врублевський очима Вайди» та «Біси крізь роки». Обидві стрічки зняв класик польського кінематографу Анджей Вайда. Програма «Свобода. Кіно соціальних змін» завершиться показом картини Аскольда Курова «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова». На початку жовтня історію про українського режисера, який став російським політв’язнем, було номіновано на престижну міжнародну премію Silver Eye 2017 як кращий документальний фільм Східної та Центральної Європи.

Музика свободи та кримських татар

В рамках проекту у Києві виступить відома польська співачка й мультиінструменталістка Кароліна ЦІХА (Karolina Cicha) та один із найкращих бандуристів світу Ярослав ДЖУСЬ. 21 жовтня, під час відкриття «Молодості», артисти виконають у Національній Опері України кримськотатарську пісню. Польська артистка має на своєму рахунку вже 7 альбомів. Музичні критики називають її «головним польським музичним явищем останнього десятиліття», «найцікавішим польським голосом нового покоління». В свою чергу, Ярослав Джусь в останні роки здобув славу найактивнішого популяризатора бандури у світі. З сольними концертами він вже виступав у багатьох країнах Європи, Америці та Азії. У 2017 році Кароліна Ціха записала альбом татарських та кримськотатарських пісень. Деякі з них, а також композиції польською та українською мовами, Ціха та Джусь виконають у Києві 22 жовтня. О 22.00 інтернет-користувачі зможуть побачити польсько-український концерт онлайн на сторінках Culture.pl та фестивалю «Молодість» у Facebook.

Цикл «Кіно соціальних змін» реалізовується в рамках проекту «Open Poland» Інституту Адама Міцкевича.

Раніше фільми про свободу, права людини та суспільні зміни за польською ініціативою були показані у Білорусі, Вірменії, Грузії та Молдові.

Детальна програма «Свобода. Кіно соціальних змін»

21 жовтня, кінотеатр «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19)

13:00 ЛЮДИНА З ЗАЛІЗА, 1981 (відреставрована версія), реж. Анджей Вайда, 2 год. 33 хв. (червоний зал)
Дискусія «Дорогами свободи» за участю легенди профспілки «Солiдарнiсть» Збiґнєва Буяка
16:30 В ОЧІКУВАННІ ВТОРГНЕННЯ, 2016, реж. Нерінґа Медутите, 1 год. 2 хв. (червоний зал)
18:00 4 СЕЗОНИ РЕВОЛЮЦІЇ, 2016, реж. Джессі Дітер, 1 год. 27 хв. (червоний зал)

22 жовтня, кінотеатр «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19)
12:00 ВРУБЛЕВСЬКИЙ ОЧИМА ВАЙДИ, 2015, реж. Анджей Вайда, 42 хв. (червоний зал)
14:00 Презентація Інституту Адама Міцкевича 30 хв. (кінотека)
16:00 «БІСИ» КРІЗЬ РОКИ, 2013, реж. Анджей Вайда, 52 хв., (червоний зал)
18:30 ПРОЦЕС: РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ПРОТИ ОЛЕГА СЕНЦОВА, 2017, реж. Аскольд Куров (синя кімната)
22:00 Кароліна Ціха та Ярослав Джусь — онлайн концерт

Акредитація обов`язкова!
З питань акредитації, додаткова інформація, фото для анонсів,
Запрошення в прямі ефіри/на записи, організація інтерв’ю звертайтеся до PR-агенції «Дель Арте»:
Ольга Стельмашевська тел.: 067 238 81 85, ostelm7@ gmail.com
Юрій Гулевич: тел.: 067 448 05 35, ygulevich@gmail.comНапишіть відгук