Еволюція Бетмена: Темному Лицарю – 75. Частина 1


Бетмен, Batman 75


Історія Бетмена починається в 1939 році, коли видання National Comics (згодом DC Comics) перебувало в пошуках нового супер-героя для своїх коміксів, який міг би досягти такого ж успіху, як і Супермен.

Редактор Він Салліван дав доручення штатному карикатуристу Бобу Кейну, щоб той спроектував йому нового персонажа. Кейн, на великий подив для всіх, придумав одного з найпопулярніших і найстійкіших символів ХХ століття.

Першу історію про Бетмена – “Справа про хімічний синдикат” написав Білл Фінгер і проілюстрував Боб Кейн. Вона була опублікована в коміксі “Detective Comics” №27, який з’явився в газетних кіосках США 30 березня 1939 (з датою на обкладинці: Травень 1939). Це і є датою народження Темного Лицаря.

Бетмен, Batman

У першому оповіданні Бетмен був представлений як світський зануда Брюс Вейн. Та щойно надівши свій знаковий костюм, він стає безжалісним борцем зі злочинністю, що з похмурим задоволенням розправляється з бандитами.

“Гідний кінець його починанням”, – сказав Бетмен, кинувши злочинця в чан з кислотою.

На світанку справедливості Бетмен використовував свій пояс, щоб видобувати скляну кульку, наповнену смертоносним газом (“Detective Comics” №29, липень 1939). І перший бумеранг у вигляді кажана – бетаранг, і перший кажаномобіль (чи бетмобіль), дебютували в “Detective Comics” №31 (вересень 1939).

Трагічну історію походження Бетмена, в якій грабіжник розстрілює батьків Брюса Вейна, коли ті повертаються додому з кінотеатру, було опубліковано через шість місяців після першого випуску коміксів, у “Detective Comics” №33 за листопад 1939 року.

Бетмен, комікс

У 38-му випуску “Detective Comics” (квітень 1940 р.) було введено нового персонажа – диво-юнака Робіна, який став надійним приятелем Бетмена. Дік Грейсон був артистом цирку, який залишився сиротою, коли бандит убив його батьків. Після того, як Бетмен об’єднав свої сили з Робіном, тон розповідей суттєво змінився. Більше не було похмурого месника, який розмовляв із самим собою; Бетмен перетворився на турботливого батька свого молодого партнера.

Навесні 1940-го року, фактично на річницю свого народження, Бетмен отримав однойменний комікс, водночас продовжуючи з’являтися в “Detective Comics”. Тоді ж з’явилися вічні противники Бетмена – Кішка (згодом – Жінка-Кішка) та Джокер.

Того ж таки року вперше було згадано місто проживання Бетмена – Готем.

Одного разу Темному Лицарю довелося застосувати вогнепальну зброю, щоб знищити монстрів, але цей вчинок так не сподобався тодішньому редактору Уїтні Еллсворт, що спонукало її видати указ про те, що надалі Бетмен ніколи не буде вбивати чи використовувати зброю такого штибу.

Протягом 1940-х рр. тон розповідей про Бетмена ставав усе химернішим і вигадливішим. Джокер перестав бути зловісним убивцею, а перетворився на якогось небезпечного жартівника. У 1944 році Бетмен і Робін відправилися у свою першу подорож у часі, відвідавши Стародавній Рим. А в 1948-му Бетмен навіть знайшов для себе міцний любовний інтерес, коли доля зіштовхнула його з фото-журналісткою Вікі Вейл.

batman 1950-i

Упродовж 1950-х розповіді про супер-героя в костюмі кажана були чи не найдивакуватішими. Бетмен перетворився на зірку науково-фантастичної короткої прози, яка регулярно бореться проти іноземних прибульців і роботів.

Крім того, в Бетмена з’явилася цілісінька кажаняча сім’я: Жінка-Кажан (Бетвумен), Дівчина-Кажан (Бет-Гьол), Чарівний імп на ймення Бет-Кліщ, і навіть Бет-Пес із Кличкою Ас, який, як і належить собаці, що бореться злочинністю, носить маску.

Популярна у 1954 році книга під назвою “Зваблення невинних” пов’язала між собою комікси та підліткову злочинність, що призвело до закликів цензури. Комікси DC були мало схожими на криваві комікси жахів інших видавців, проте видавництву все ж довелося провести кампанію з очищення, котра торкнулася деяких персонажів. Жінка-кішка, чиє плаття мало розріз до стегна, перестала відвідувати місто Готем з 1954 аж до 1966 року.

У 1952 році виявилося, що ще з 1940-го Бетмен і Супермен були почесними членами Товариства Справедливості Америки. Про це читачі довідалися з оповідання “Наймогутніша команда в світі”, в якому йшлося про те, що деякі супер-герої об’єдналися в неофіційному партнерстві в боротьбі зі злочинністю. У цьому ж оповіданні також з’ясувалося, що Бетмен і Супермен боролися за увагу та близькість Лоїс Лейн, та на подив їм обом перемогу здобув Робін.

batman 1960s

Щоб перемогти прибульця Старро Завойовника, Бетмен вступив у Лігу Справедливості Америки, б’ючись поруч із членами її команди, до якої входили: Диво-Жінка, Флеш, Супермен, Аквамен, Марсіанський Мисливець і Зелений Ліхтар. Це був лютий 1960-го року.

Станом на 1964 рік продажі серії коміксів про Бетмена і “Detective Comics” суттєво впали, і нависла загроза припинення їхнього випуску. Щоб зупинити обвал у продажах, їхнім редактором було призначено Джулі Шварц, яка надала Бетмену нового образу. Ці зміни включали жовтий овал навколо кажана на грудях персонажа, новий бетмобіль і гарячу лінію для штаб-квартири поліції. Бетвумен, Ас і Бет-Кліщ кудись зникли, а фокус знову було спрямовано на детективну канву. Вірний дворецький багатія Вейна – Альфред – був убитий, тож тітка Діка Грейсона Гаррієт стала жити разом із Брюсом і своїм племінником.

12 січня 1966 року на телебаченні з’явився манірний і барвистий телесеріал про Бетмена з Адамом Вестом і Бертом Вордом у головних ролях. Безпрецедентно високий рейтинг популярності телешоу, яке виходи двічі на тиждень, і величезна кількість тематичних іграшок надихнули нове покоління шанувальників Бетмена. Продажі коміксів про супергероя з Готему злетіли вгору.

Створена на замовлення творців телешоу про Бетмена, нова Бет-Дівчина дебютувала в “Detective Comics” у 1967 році. Цього разу вона була донькою-підлітком комісара поліції Готема Джеймса Гордона, який не знав, що Барбара щоночі йде з дому, щоб боротися зі злочинністю. На щастя, вона завжди вчасно встигала повертатися додому, щоб продовжити своє навчання в галузі судової психології.

Після того, як у 1968-му році зйомки серіалу “Бетмен” були скасовані, продажі коміксів знову покотилися вниз. У 1969 році Дік Грейсон поїхав навчатися до коледжу, а Брюс Вейн закрив своє помістя й перебрався мешкати в пентхаус, що було першим кроком у відновленні атмосфери повернення до основ персонажа.

batman 1970s

На початку 1970-х років Джокер та інші лиходії на певний час зникли зі сторінок коміксів. Бетмен став самотнім борцем зі злочинністю та несправедливістю, який, покладаючись на свою кмітливість, розгадував різні таємниці й боровся з вуличними головорізами в провулках міста. Він повернувся до свого початкового втілення: темна постать, що вночі бродить Готемом і вселяє жах у серця злочинців.

1971-й рік для Готема знаменується приходом таємничого і всезнаючого лиходія Ра’с-аль-Гула. Протягом наступних років Ра’с-аль-Гул буде розвиватися в загрозу світового класу.

10 лютого 1971 року Бетмен повернувся на телебачення: почав виходити мультсеріал “Нові пригоди Бетмена”, який озвучували відомі та впізнавані голоси Адама Веста та Берта Ворда. Серіал продовжував з’являтися під різними назвами аж до 1981 року.

batman 1980s

У 1981 році в коміксах з’явився новий персонаж – хлопець-сирота на ім’я Джейсон Тодд. Рік потому Дік Грейсон пішов у відставку, а Джейсон Тодд став користуватися іменем Робін.

У 1986 році побачив світ “Бетмен: Темний Лицар” Френка Міллера та Клауса Янсона, котрі переглянули образ героя і зобразили його старшим і жорсткішим воїном, який виходить з відставки, щоб очистити Готем від злочинців, якими кишить місто. Крім того, Робін уперше вийшов на люди як жінка.

Трагедія і смерть торкнулися Бетмена в 1988 році, коли в “Убивчому жарті” від рук Джокера загинула Барбара Гордон. У тому ж році, DC дозволило читачам проголосувати за долю Джейсона Тодда, другого Робіна. Читачі “опустили великого пальця додолу”, в результаті чого Тодд загинув унаслідок вибуху, організованого Джокером.

Згодом у коміксах Бетмен, внаслідок болю від втрати Джейсона Тодда, почав застосовувати доволі небезпечні підходи в боротьбі зі злочинністю. Так самотній Бетмен вершив правосуддя до кінця десятиліття, допоки Тім Дрейк не став третім Робіном.

Потім почалася нова епоха для Темного Лицаря. Світ побачив першу екранізацію коміксів про Бетмена.

Про це та багато іншого вже незабаром читайте у другій частині.

batman 1990sВас також зацікавить:

Вас також зацікавить:

Вас також зацікавить:

Напишіть відгук